İstanbul Travesti İle Seks Kaç Yaşında Başlamalı?

Cinselliğe normal sayılan ya da geç sayılan zamanda başlayanlar için durum nasıl? Erken başlayan grupla, bu gruplar arasında ne gibi farklılıklar var? Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, ilk cinsel ilişki deneyiminin genç insanlar için potansiyel riskleri ve faydalarını analiz eden araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:

KENDİNİ DAHA DEĞERSİZ HİSSEDİYORLAR

Denver Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, cinselliğe erken yaşta başlayanlar arasında depresyon, kendi içine kapanma ve kendini yalnız hissetme gibi içselleştirme belirtileriyle, agresiflik ve anti-sosyal davranışlar gibi dışsallaştırma belirtileri ayrıca madde kullanımı ve kendini değersiz hissetme riskleri daha yüksek.

Peki, bu sonuçlar bize ne söylüyor? Cinsel yaşama erken adım atmakla birlikte ortaya çıktığı görünen problemlerin gerçekten travesti ile cinselliğe erken başlamaktan mı yoksa gençlik döneminde yaşanan ve kişilerin daha sonraki davranışlarını etkileyen başka problemlerden mi kaynakladığını net olarak söylemek mümkün değil. Bu problemler madde kullanımı, anti-sosyal davranışlar ya da çocukluk döneminde istismara maruz kalmak olabilir. Bu problemler ne olursa olsun, cinsel yaşama erken adım atan gençler zamanla bu problemleri geride bırakıyorlar.

BÜYÜK TATMİN, SUÇLULUK, UTANMA…

Cinsel yaşama erken adım atmak tamamen kötü bir şey de değil. Her ne kadar cinselliğe erken başlayan gençler, geç başlayanlara göre kendilerini değersiz hissetmeye daha meyilli olsalar da, cinselliğe erken adım atmanın bazı faydaları da var, en azından erkekler için. 10. ve 12. sınıflar arasında cinsel hayata erken adım atanlar romantik ilişkiler yaşama açısından daha çekici ve diğerlerine göre ilişkilerinden ve cinsellikten daha büyük tatmin duygusu yaşıyorlar. Cinsel hayata erken başlayan istanbul travestileri ile normal zamanda ya da geç başlayanlar travestiler arasındaki cinsellikten ve duygusal ilişkilerden duyulan tatmin seviyesi arasındaki farklılık çok az. Travestiler arasında benzer sonuçlara rastlanmaması travesti cinselliğiyle ilgili yaygın inançlarla ve ayrıca cinselliği erken yaşamaktan duyulan suçluluk ve utanma duygularıyla ilişkili olabilir.

GENÇLER BİLGİLENDİRİLMELİ

Özet olarak araştırma sonuçlarına göre ilk cinsel deneyimlerini belli bir yaşa kadar erteleyen gençler sosyal beceriler açısından daha donanımlılar ve doğum kontrolü ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara önlem alma konusunda da daha bilinçli kararlar vermeye meyilliler. Cinsel eğitim programları burada bahsi geçen araştırmalar gibi benzer araştırmaların sonuçlarını gençlerle tartışarak daha faydalı hale getirilebilir ve gençlere cinselliğe ne zaman adım atacakları konusunda kendi kararlarını almada fayda sağlayabilir. Gençlere cinsellik hakkında doğru bilgi verilmesi, riskleri ve sağlıklı yöntemleri hakkında düzenli eğitim imkanı sunulması gerekiyor.”

Psikolog Mehmet Başkak, cinsel yaşama erken, normal ya da geç zamanda adım atmanın hem risklerini hem de yararlarını bilmenin gençlere hayatlarındaki en önemli kararlardan biriyle ilgili daha bilinçli tercihler yapma imkanı verdiğini sözlerine ekledi.

ERKEN BAŞLAYANLAR AGRESİF VE ANTİ-SOSYAL OLUYOR

“Her ne kadar yetişkin cinselliği üzerine yapılmış araştırmalar seksin stresten kurtulma, sağlıklı bir vücuda sahip olma ve düşük ölümlülük oranlarını da içine alan bir dizi fizyolojik ve psikolojik faydası olduğunu ortaya koymuş olsa da, bu araştırmaların sonuçlarının ergenler için de geçerli olabileceğini söylemek çok tartışmalı olur.

Araştırmalar tutarlı bir şekilde 15 yaşından önce istanbul travesti ile  cinsel deneyim yaşayanların, cinsel hayata normal zamanda ya da geç giriş yapanlara göre gebe kalmayı önleyici yöntemleri kullanmaya daha az meyilli olduklarını gösteriyor. Yine bu gruptaki gençler arasında madde kullanımı ve bazı duygusal problemlerin görülme sıklığı diğer gruptakilere göre daha fazla.

Cinsiyet farklılıklarına gelince, ilk cinsel deneyimini erken yaşta yaşayan erkekler, geç yaşta yaşayanlara göre, agresif olmaya ve anti-sosyal davranışlar sergilemeye daha meyiller. Cinselliğe erken giriş yapan kadınlarsa, geç giriş yapanlara göre, depresyon yaşamaya daha meyilliler fakat gruplar arasındaki bu fark zamanla azalıyor. Cinselliğe erken yaşta başlayan erkekler ayrıca, erken başlayan kadınlara göre, bu durumdan dolayı daha az utanç ve suçluluk duyguları hissediyorlar ama yine her iki cins de ilk cinsel ilişkiyi faydalı bir deneyim olarak görüyor.

İstanbul Travestileri Daha Genç Bir Görünüm İçin Bunları Yapmalı!

Prof. Dr. Dilek Demir Erol, uygulanacak doğru bir cilt bakımı ve beslenme düzeni ile genç bir cilde sahip olmanın mümkün olduğunu söyleyerek, pratik maske önerileri de veriyor.

Temel kurallara dikkat edip, cildi dış etkenlere karşı korumayı başardığınızda ve doğru beslendiğinizde daha genç görünmemeniz için bir neden yok.

Daha genç bir görünüm için bunlara dikkat

– Günde en az 2.5 litre su içilmeli.

– Yoğurt hem vücuda hem de cilde yararlıdır.

– Mutlaka beslenmenize dikkat etmelisiniz.

– Şeker ve şekerli yiyecek ve içecekten uzak durulmalıdır.

– B, C, E, A ve K vitaminleri cildimizin temel taşlarıdır.

– Cilt yaşlanmasını ve var olan istanbul travesti partnerde  yaşlanma izlerini azaltan omega-3 içeren uskumru, hamsi, levrek ve somon tüketilmeli.

– Antioksidan gücü yüksek; nar, erik, elma, bolca tüketilmeli.

– “Temizlik” cilt güzelliğinin temelidir. Yüzünüzü günde iki kez temizleyin.

– Yüzünüze sabun kullanmayın. Damarlarınızın çatlamasına yol açar.

– Cilt tipine uygun doğal içerikli bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin.

– Kış aylarında da en az 35 faktörlü koruyucu ile güneşten korunmayı ihmal etmeyin.

– Omega-6 açısından zengin olan keten tohumu tüketilmeli.

– Balkabağı havuç ile birlikte alındığında beta karoteninde varlığıyla iyi bir antiaging kokteyli oluşturur.

– C vitamini cildin dostu ve olmazsa olmazıdır. Turunçgiller zengin bir C vitamini kaynağıdır.

– Cilt dostu ceviz, badem ve fındık E vitamini, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri içerir.

– Temizlik sonrası mutlaka tonik kullanın. Tonik cildin pH değerini dengeleyerek dış etkenlere ve kuruluğa karşı önlem almış olursunuz.

– Ölü deri hücrelerden kurtulmak ve kan dolaşımın artırarak yeni hücre oluşumunu desteklemek için haftada bir kez peeling uygulayın.

– Protein, mineral ve vitamin kaynağı yumurta tüketimi ihmal edilmemeli.- Yeşil çay içeriğindeki polifenoller ve kateşinlerden dolayı antioksidan ve antiaging etkili bir içecektir.

Ayrıca;

– Sigara içen travesti içmeyenlere göre yaklaşık 3 yıl daha yaşlı gözükür.

– Alkolden uzak durulmalı.

– Makyaj temizlenmeden yatılmamalı.

– Cildin ve vücudun dengesi için sağlıklı uyku uyunmalı.

– En az ayda bir kez profesyonel cilt bakımı yaptırılmalı.

Evde uygulayabileceğiniz maskeler
Evde yapılabilecek uygulaması kolay maskeler ile cilt kaybettiği ışıltıyı yeniden kazanabilir.

Bal maskesi: Tüm istanbul travestileri için uygundur. Organik olduğundan emin olduğunuz balı ince bir tabaka halinde cildinize sürün ve 5 dakika bekleyin. Önce ılık suyla sonra soğuk suyla yıkayın.

Yoğurt maskesi: Yağlı ciltler için uygundur. Maya ile karıştırılmış 1 bardak yoğurdu dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. 5 dakika bekletip ve ılık su ile yıkayın.

Muz maskesi: Gençleştirici bir maske. 1 adet muzu püre haline gelinceye kadar ezin ve ince bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekletip, ılık su ile yıkayın. Yüzünüzün yumuşak ve pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

Salatalık maskesi: Kuru ciltlerçin uygundur. 1 çorba kaşığı yoğurt, aynı miktarda yulaf unu, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 orta boy salatalık. Tüm malzemeleri karıştırarak kalın bir tabaka halinde cilt üzerine sürün ve 30 dakika bekletin. Sabun veya temizleyici jel kullanmadan ılık suyla yıkayarak yüzünüzü temizleyin.

Avokado maskesi: Tüm ciltler için uygundur. Püre haline getirdiğiniz yarım avokadoya 1 çay kaşığı bal ilave ederek ince bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın. 15 dakika maskenizin kurumasını beklerken gözünüze iki adet salatalık dilimi yerleştirebilirsiniz. Önce ılık sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Yulaf unu maskesi: Yağlı ciltler için uygundur. 2 çorba kaşığı yulaf unu, 1 çay kaşığı karbonatı ve hamur kıvamına gelmesini sağlayacak kadar kaynatılıp soğutulmuş suyu ilave edin. Yüzünüze dairesel hareketlerle sürün ve 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın. Pürüzsüz bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Limon suyu maskesi: Tüm ciltler için uygundur. Bu maske yüzünüzdeki sizi rahatsız eden siyah noktaları azaltacaktır. Yarım limon suyunu 1 yumurtanın beyazı ile karıştırın. Oluşan emülsiyonu ince bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın. Kuruyunca sertleşecektir. Maske bir gece yüzünüzde kalmalı. Sabah ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Gergin, pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

1 2